Ako niste sigurni kad trebate koristiti perfekt (le passé composé), a kad imperfekt (l’imparfait), evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da odaberete točno vrijeme.

Nedavno sam objasnila razliku između prošlih vremena le passé composé i le passé simple, članak možete pročitati ovdje. Međutim, ako ste početnik, najvažnije je savladati imperfekt i perfekt jer se koriste svakodnevno i u gotovo svim komunikacijskim situacijama.

Najčešće pogreške

Ako ste francuski učili u osnovnoj školi, vjerojatno ste čuli da perfekt koristimo za kratke radnje u prošlosti, a imperfekt za duge radnje u prošlosti. Nažalost, to baš i nije tako.

Radi se o pojednostavljivanju pravila koje je u nekoj mjeri nužno kako bi djeca lakše zapamtila razliku između ova dva vremena, ali mnogi učitelji zaborave napomenuti da se to „pravilo” ne smije shvatiti doslovno.

Prilikom rješavanja vježbi i tekstova, učenicima često pomaže, tj. odmaže još jedno pojednostavljeno pravilo koje se tiče vremenskih oznaka u rečenicama u kojima je potrebno konjugirati glagol:

  • ako je u rečenici hier, potreban je perfekt
  • ako rečenica počinje s avant, potreban je imperfekt

Ni to „pravilo” ne smije se shvatiti doslovno. Naime, najveća razlika između ova dva pravila skriva se u namjeri govornika. Ponekad je moguće staviti bilo koje od ta dva vremena, ovisno o tome što se želi izreći, a naravno da se s time mijenja i značenje. Pogledajmo primjer:

Hier, il a plu. / Hier, il pleuvait.

Ako se držimo „pravila” koje sam upravo spomenula, to znači da je druga rečenica netočna jer uz hier inače stoji perfekt, a ne imperfekt. Ipak, obje rečenice potpuno su točne. Prva rečenica obična je konstatacija, kiša je pala i to je to, dok se prema glagolskom vremenu u drugoj rečenici može zaključiti da je kiša dugo padala, možda i cijeli dan. Točno je da avant često koristimo u kombinaciji s imperfektom, ali samo ako se radi o navikama ili rutinama u prošlosti.

Savjeti za uporabu perfekta i imperfekta

Kad je u pitanju upotreba glagolskih vremena, možda je bolje govoriti o savjetima i tzv. hintovima koji mogu pomoći prilikom odabira, riječ pravilo većinom izbjegavam jer nema smisla govoriti o pravilu koje ima puno iznimaka. Jezik nije matematika – fleksibilan je i podložan konstantnim promjenama, a prilikom odabira riječi i glagolskih vremena uvijek je potrebno razmisliti što želite izraziti, namjera igra veliku ulogu. Zadaci koji od vas traže da popunite praznine u tekstu odgovarajućim glagolskim vremenima upravo su zato zahtjevni i ponekad je moguće više rješenja.

Važno je napomenuti da se razlike između glagolskih vremena, pa tako i između perfekta i imperfekta uče korak po korak na sve tri razine, od početničke do napredne.

O razlikama između perfekta i imperfekta koje je potrebno znati na naprednoj razini detaljnije ću pisati u jednoj od budućih objava, a sada pogledajmo razlike koje je važno znati ako ste početnik ili na srednjoj razini.

Za početnike

Za početak, perfekt koristimo za završene radnje u prošlosti ili niz završenih radnji. Vjerujem da je jedan od prvih zadataka koji ste dobili kad ste tek počeli učiti perfekt opisivanje što se radili taj dan prije sata. Evo primjera odgovora:

Comme tous les matins, je me suis réveillé(e) à sept heures. J’ai pris ma douche et je me suis habillé(e). J’ai pris mon petit-déjeuner et puis je suis allé(e) à l’école.

Radi se o radnjama koje su potpuno završene u prošlosti, relativno su kratke. Upravo zato često čujemo pojednostavljeno pravilo o kratkim i dugim radnjama. Međutim, buđenje je kratka radnja, tuširanje isto tako, ali oblačenje, priprema doručka i put do škole mogu biti duge radnje, stoga se nikako ne možemo doslovno držati navedenog pravila. U ovom primjeru se ne radi o trajanju radnji u tom smislu, već o nabrajanju konkretnih radnji koje su završene, više ne traju i nemaju veze sa sadašnjošću.

Imperfekt koristimo za opisivanje situacija, navika i rutina u prošlosti:

Quand j’étais étudiant, je vivais à Londres dans un appartement. Cet appartement était très petit, mais je vivais seul, alors ce n’était pas un problème.

U ovom primjeru netko opisuje svoje studentske dane – više nije student, ali se prisjeća tih dana i opisuje gdje je živio, kako mu je bilo i slično. Pogledajmo i primjer s avant koji sam već spomenula:

Avant, je jouais au foot chaque semaine avec mes copains.

Avant, je passais mes vacances à la campagne.

Iz primjera je jasno da je osoba iz prve rečenice u prošlosti svaki tjedan igrala nogomet, a sad više ne, dok druga osoba više ne provodi praznike s bakom i djedom na selu, sad ih provodi negdje drugdje.

Za napredne početnike i srednju razinu

Relativno je lako odabrati odgovarajuće vrijeme ako je potrebno konjugirati samo jedan glagol, ali što je sa složenim rečenicama s više glagola? Možemo li kombinirati perfekt i imperfekt?

Ne samo da možemo, već ponekad i moramo. Evo primjera:

Il faisait beau hier, alors je suis allé(e) à la plage.

U primjeru namjerno sam stavila hier kako bih još jednom pokazala da uz tu vremensku oznaku ne mora nužno ići perfekt. U prvom dijelu rečenice opisujemo situaciju, a poslije toga slijedi konkretna radnja završena u prošlosti.

Pendant que je travaillais, quelqu’un a sonné à la porte.

U primjeru iznad riječ je o sljedećoj situaciji: netko radi od kuće, sjedi za laptopom u sobi i odjednom čuje da netko zvoni na vratima. Prva radnja izražava se imperfektom, a radnja koja slijedi prekida prvu radnju, stoga je korišten perfekt. Tu bi se moglo primijeniti tzv. pravilo o dugim i kratkim radnjama, ali napominjem da je važnije koja radnja prekida koju nego njihovo trajanje.

Štoviše, za one koji žele znati više, moguće je staviti imperfekt u oba dijela rečenice. Na primjer, trenutno imamo online sastanak, a netko zvoni na vratima. Sastanak je važan, stoga ga ne možemo prekinuti i otići otvoriti vrata, a netko konstantno zvoni. Ako u oba dijela rečenice stavimo imperfekt, time izražavamo da je netko uporno i bez prestanka zvonio dok smo radili, radi se o simultanim radnjama.

Zaključak

Nadam se da su vam primjeri i objašnjenja pomogli da shvatite glavne razlike između ova dva vremena. Najvažnije je razmisliti što želite izraziti, nemojte se oslanjati na vremenske oznake i trajanje radnji. Općenito možemo reći da perfekt koristimo za konkretne radnje koje su se dogodile jednom, u nizu, potpuno su završene ili prekidaju drugu radnju. Imperfekt koristimo za širu sliku, tj. za opis situacije ili navika iz prošlosti.

Ako biste htjeli učiti francuski, češki ili korejski jezik, slobodno pošaljite upit putem obrasca ili na info@yvellejezici.com. Veselim se našim budućim jezičnim susretima!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)