Besplatne aplikacije za učenje stranih jezika vrlo su popularne, ali većinom imaju sličan sadržaj koji je fiksan te se ne može personalizirati ni pomoću plaćene verzije. Aplikacije koje ću ukratko predstaviti u ovom članku koristila sam godinama, a neke koristim i danas za usavršavanje znanja, ponavljanje i nastavu. Nijedna aplikacija nije savršena, ali odlične su ako imate pet minuta i htjeli biste ponoviti ili učiti dok putujete negdje ili čekate u redu. U takvim situacijama vrijeme uvijek sporo prolazi pa je bolje iskoristiti ga i naučiti nešto novo, zar ne?
Trenutno najpopularnija aplikacija zasigurno je Duolingo. Koristila sam ga prije skoro 10 godina kad je nastao i još nije bio toliko popularan, a mogućnosti koje je pružao bile su iznimno ograničene. Na primjer, jedini tip zadatka bio je prijevod rečenice ili eventualno slaganje riječi u rečenice. Nije bilo nikakvog objašnjenja gramatike i vokabulara, a rečenice su često bile čudne i neupotrebljive u stvarnom životu.
Iako ga više ne koristim, od mnogih sam čula pohvale da se tijekom godina itekako poboljšao te da nudi razne mogućnosti o kojima smo svi koji smo ga prije koristili mogli samo sanjati. S obzirom na to da je iznimno popularan, drugi su već pisali o njemu nebrojeno puta, a danas ću predstaviti aplikacije koje su nešto manje poznate, a vrlo su dobre. Besplatne aplikacije za učenje stranih jezika, kao i skupi intenzivni tečajevi o kojima sam pisala u prethodnoj objavi, nisu čarobni štapić i od njih se ne mogu očekivati čuda, ali služe da na malo zabavniji način naučimo nešto novo ili ponovimo riječi koje se često zaborave ako ciljni jezik ne koristimo često.
1. Drops
Drops je vrlo jednostavna aplikacija koja čini učenje vokabulara zabavnim. Koristila sam Drops za učenje korejskog vokabulara prije nekoliko godina i zaista sam bila zadovoljna. Aplikaciju možete besplatno koristiti 5 minuta, što je sasvim dovoljno za učenje 10-15 novih riječi i rješavanje vježbi. Više od toga ni ne bih preporučila jer bi bilo previše informacija i riječi za jedan dan te bi se brzo zaboravile.
Najviše mi se svidjelo korisničko sučelje koje je moderno, privlačno i bez suvišnih elemenata, raznolikost vježbi i to što je svaka riječ popraćena audio snimkom i ilustracijom, stoga nema potrebe za prijevodom. Aplikacija radi glatko, bez prekida i grešaka, a vokabular je organiziran u tematske cjeline, što olakšava učenje i vrlo je praktično ako vam kasnije zatreba neka riječ. U ostalim aplikacijama, nove riječi većinom se uvode bez nekakve povezanosti, što znatno otežava pamćenje riječi.
Pojedine riječi možete izbaciti ako ih već znate ili označiti kao ‘favorites‘, a aplikacija nudi razne mogućnosti za ponavljanje naučenih riječi, izazove i slično. Više informacija o aplikaciji možete saznati na web stranici aplikacije, a u nastavku slijedi nekoliko slika koje prikazuju osnovne mogućnosti aplikacije. Riječi se uče kap po kap, a vježbe su jednostavne i efektne (pridruživanje riječi slikama, slaganje slogova u riječi…).
2. HelloTalk
Za razliku od klasičnih aplikacija, HelloTalk je poput društvene mreže. Zamišljen je kao mjesto za razmjenu chat poruka, video poziva, objava s opisom i slikom (kao Facebook i Instagram), pitanja i odgovora.
Nažalost, kao što je to često slučaj s društvenim mrežama, sve je više korisnika aplikacije koji je nisu instalirali radi jezične razmjene, stoga je uvijek potrebno biti oprezan prilikom korištenja. Nakon odabira materinskog i ciljnog jezika možete stvoriti profil, dodati podatke o sebi i interese, a aplikacija će vam ponuditi korisnike čiji je materinski jezik vaš ciljni jezik kako biste mogli stupiti u kontakt.
Korisnici se najčešće dogovore da jedan dan razgovaraju ili šalju poruke na jednom jeziku, drugi dan na drugom i slično. Poruke se mogu i automatski prevoditi ako ih ne razumijete, ali i ispravljati, što je odlično. Ako napišete nešto krivo, poruku će ispraviti osoba s kojom se dopisujete. Ako je riječ o objavi ili komentaru koji su vidljivi svima, drugi korisnici i izvorni govornici mogu ispraviti vaš tekst.
Korisnici najčešće objavljuju slike s putovanja, ljubimaca, hrane i slično, a objave su podijeljene – možete vidjeti samo objave ljudi koje pratite ili objave korisnika širom svijeta. Postoji dio aplikacije koji objašnjava osnove ciljnog jezika, ali sadržaj je većinom rezerviran za premium korisnike. U svakom slučaju, bolje je i praktičnije koristiti mogućnost razmjene poruka s izvornim govornicima koji će vam otkriti puno stvari kojih nema u udžbenicima stranih jezika.
3. Gus on the go – stories
Gus on the go je aplikacija namijenjena djeci – bogata je ilustracijama, jednostavno se koristi, vokabular i gramatika usvajaju se pomoću priča sove Gus koja obilazi svijet. Iako postoji samo plaćena verzija za Gus on the go aplikaciju, inačica Gus on the go – Stories je besplatna i moguće ju je pronaći u trgovini App store, nažalost nema Android verzije. Namijenjena je djeci 3-7 godina koja će pomoću raznih priča usvojiti brojne riječi i kratke rečenice. Na web stranici pronaći ćete besplatne materijale i igre za razne jezike. Možete ih preuzeti u PDF-u i isprintati, nije potrebna prijava za preuzimanje datoteka.
4. Busuu
Iako je Busuu prije bio bolja aplikacija od Duolinga što se tiče strukture i vježbi, u posljednje vrijeme sve više korisnika se žali na razne probleme i poteškoće u radu aplikacije, a besplatan sadržaj je smanjen. Busuu je sličan Duolingu, ali nudi raznovrsnije lekcije, povratnu informaciju izvornog govornika i videozapise koji pomažu korisnicima da lakše vizualiziraju situaciju i zapamte vokabular. Busuu nema mogućnost snimanja govora, ali to što je Duolingo ima nije nekakva posebna prednost jer aplikacija ponekad označi da je izgovor dobar, a nije, i obratno. Smatram da su Duolingo i Busuu trenutno na podjednakoj razini, stoga nije loše probati koristiti obje aplikacije neko vrijeme kako biste vidjeli koja vam više odgovara.
5. Memrise
Ako ste tijekom učenja za ispite u školi ili na fakultetu koristili tzv. flashcards, digitalni oblik klasičnih kartica je primjerice Quizlet, a Memrise nudi malo raznovrsnije vježbe za pamćenje vokabulara. Vježbe su jednostavnog tipa, uglavnom prijevod rečenice, višestruk odabir, pisanje odgovora nakon slušanja i slično. Možete odabrati tečajeve i sadržaje koje su stvorili drugi korisnici ili stvoriti vlastite flashcard decks po predmetima, temama ili cjelinama, kako god vam odgovara. Ako ste odlučili učiti po sadržaju drugog korisnika, riječi koje već znate možete izbaciti kako biste se mogli usredotočiti na nove. Za razliku od Anki i Quizleta, Memrise ima puno više mogućnosti, a i zabavnije ga je koristiti.
Jeste li već koristili neku od ovih aplikacija? S obzirom na to da su besplatne, šteta je ne isprobati ih. Svaka aplikacija nudi različite mogućnosti i pristup učenju jezika se razlikuje, ali jedno je sigurno: pomoću bilo koje aplikacije naučit ćete nešto novo i zanimljivo. Savjete i vlastito iskustvo možete podijeliti u komentarima, a ako biste htjeli učiti francuski, češki ili korejski jezik, slobodno pošaljite upit putem obrasca ili na info@yvellejezici.com. Veselim se našim budućim jezičnim susretima!